AGAZ Piotr Nowak


  Nasza firma rozszerzyła swoją ofertę. Motujemy instalacje BRC, Stag, Prins. Zapraszamy

 

Wakacyjne wademecum gazownika

Wybierz kraj, który Cię interesuje:

Węgry

Republika Węgierska położona jest w środkowo - wschodniej Europie, na powierzchni 93 tys.km2. Zamieszkuje ją ponad 10 mln mieszkańców. Pomimo braku dostępu do morza, kraj oferuje wiele atrakcji turystycznych, nie tylko nad jeziorem Balaton. W kraju znajduje się wiele zabytków - oczywiście w Budapeszcie (np. Góra Zamkowa i Góra Gelerta, ulica Andrassy i Dzielnica Żydowska), ale nie tylko - w mieście Pannonhalma znajduje się tysiącletnie Główne Opactwo Benedyktyńskie, jest założone w II wieku n.e. przez Rzymian Pécs ze starochrześcijańskimi grobowcami. Ściany kaplic oraz grobowców, zbudowanych w IV wieku ozdobione są freskami przedstawiającymi sceny biblijne. Miłośnicy natury mogą podziwiać rezerwat Hollókő, gdzie zachowano tradycyjną średniowieczną strukturę etnograficzną czy park narodowy w Hortobágy, jezioro Fertő-tó oraz jaskinię krasową w Aggtelek, której wiek szacuje się na 2 miliony lat. Węgry to także kraj znakomitych win - tu znajduje się region winny Tokaj-Hegyalja.

Drogi na Węgrzech są szerokie i jeździ się dobrze. Jeszcze kilka lat temu powszechnie uważano, że na Węgrzech stacji tankowania autogazu jest mało i gaz jest drogi. Jednak aktualna sytuacja jest dużo lepsza i świadczy o wzroście rynku LPG na Węgrzech. W planach KEG (środkowo Europejski Terminal Gazu Rt.) jest rozbudowa bazy LPG do pojemności czterech tysięcy metrów sześciennych na terenie północno wschodnich Węgier. Obecność takich firm jak ShellGas czy Primagaz jest na Węgrzech powszechna i sprzyja rozwojowi rynku autogazu. ShellGas posiada 15% rynku LPG, natomiast Primagaz oferuje autogaz na 120 stacjach tankowania. Także państwowy MOL zapewnia swoim klientom dostęp do LPG na ponad 120 stacjach w swojej sieci. Podróżującym na autogazie na pewno nie zabraknie więc miejsc do uzupełnienia paliwa.


Chorwacja

Republika Chorwacka położona jest w południowo-wschodniej części kontynentu Europejskiego nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Obszar Chorwacji zajmuje ponad 56 tysięcy km2 i zamieszkany jest przez ponad 4 miliony osób.

Chorwacja już od dawna jest uznanym i konkurencyjnym miejscem letniego wypoczynku. Piękne, aczkolwiek kamieniste plaże nad Morzem Adriatyckim i ciekawe wyspy co rok przyciągają nowe rzesze turystów. Dobry standard i niewygórowane ceny sprawiają, że tereny te cieszą się coraz większą popularnością miłośników ciepłego klimatu i nurkowania w przejrzystym morzu. Wybierając się do Chorwacji, warto również zwiedzić miasta takie jak Pula, Split czy Dubrownik.

Wyjeżdżając z Polski nad morze do Chorwacji, turyści najczęściej wybierają trasę przez Węgry, jadąc od Budapesztu przez Zagrzeb, Karlovac, Plitwice do np.Zadaru. Od końca Balatonu do granicy chorwackiej prowadzi ładna, szeroka droga. Można również pojechać przez Austrię i Słowację, co tym, którzy posiadają lepsze samochody daje możliwość nadgonienia kilometrów w Austrii. Natomiast do Zagrzebia prowadzi trasa składająca się z kilku odcinków płatnej autostrady i zwykłej drogi.

Chociaż rynek autogazu w Chorwacji nie jest jeszcze znacząco rozwinięty, jednak podróż przez Chorwację na LPG jest możliwa dzięki około 30 stacjom tankowania firmy Ina-Plin. Należy jednak pamiętać, że większość stacji nie jest czynna przez całą dobę i tylko niektóre z nich honorują karty płatnicze.

 

Czechy i Słowacja

Jazda po czeskich i słowackich autostradach i wybranych drogach szybkiego ruchu jest płatna. Rozwinięta sieć stacji tankowania autogazu umożliwia właścicielom pojazdów z instalacją gazową bezproblemowe poruszanie się po terenie tych krajów. LPG w Czechach i Słowacji nosi nazwę "PLYN". Co ciekawe, w Czechach jest dość popularne CNG jako paliwo alternatywne i znajdują się tam także stacje tankowania tego gazu.

Od wkroczenia do Unii Polacy mogą wjechać do Czech i Słowacji na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Polskie prawo jazdy jest honorowane na terenie Czech, ale podróżujący samochodem musi posiadać ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie komunikacyjne, tzw. "zieloną kartę". Pojazd musi być oznaczony plakietką "PL".

Republika Czeska położona jest w centrum Europy - na przecięciu szlaków komunikacyjnych biegnących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Składa się z trzech historycznych części - Bohemii, Moraw i Śląska Czeskiego.
W Czechach na pewno nie będziemy się nudzić, kraj ten obfituje w miasta pełne zabytków, legend i urokliwych zakątków. Stolica kraju, Praga to przepiękne Stare Miasto, w którym co krok napotkać można historyczne zabytki. Warto także odwiedzić Brno, gdzie zapoznamy się bliżej z kuchnią i piwem czeskim, czy Czeskie Budziejowice gdzie można odnaleźć ślady dzielnego wojaka Szwejka.
Czechy są warte odwiedzenia również ze względu na przyrodę. Tu znajdują się Tatry Wysokie obejmujące ponad 300 szczytów. Zachowały się tam ginące gatunki zwierząt, jak niedźwiedź brunatny, wilk i ryś. Góry to także raj dla narciarzy - tym wypada odwiedzić Karkonosze, a zwłaszcza dwie najpopularniejsze stacje narciarskie Szpindlerowy Młyn oraz Pec pod Sněžkou.

Słowacja to bliski i świetnie zagospodarowany turystycznie kraj. Tatry oraz Beskidy stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, nie tylko zimą. Górzysty kraj oferuje uroki gór, jezior i jaskiń. Można tu zażywać kąpieli w basenach z wodą termalną. Słowacja to oczywiście doskonałe miejsce na narty dla całych rodzin, większość tras bowiem jest przystosowana także dla młodocianych adeptów tego sportu. Jasna to jeden z najpopularniejszych kurortów zimowych Słowacji. Od 2004 r. można korzystać z Tatralandii, olbrzymiego Aquaparku z centrum wellness, a od 2005 r. z Tarzanii - ośrodka sportów dla aktywnych.

 

Litwa

Litwa to jeden z naszych najbliższych historycznie, ekonomicznie i geograficznie sąsiadów. Bliskie związki Polski z Litwą rozpoczęły się w XIV wieku, po zawarciu unii z Polską w 1385 roku. Polacy stanowią 7% mieszkańców Litwy i język polski, po litewskim i rosyjskim, stanowi jeden z głównych języków w kraju.

Na Litwie żyje ponad 3 mln mieszkańców. Ponad 600 tysięcy mieszka w stolicy kraju - Wilnie. To piękne miasto położone jest w południowo-wschodniej części, nad ujściem rzeki Wilejki. Wilno jest pięknym, zabytkowym miastem, które dzięki ostatnim dotacjom europejskim zostało odrestaurowane. polskie ślady są tu wciąż obecne.

Podróż na autogazie przez Litwę nie stanowi żadnego problemu. Jednym z produktów litewskiej rafinerii Mazeikiai Oil jest LPG. Dzięki ciągłości dostaw i dostępności rynek gazu płynnego na Litwie jest bardzo dobrze rozwinięty i biorąc pod uwagę różnicę cen między benzyną i olejem napędowym a LPG wciąż rośnie. Na Litwie stosuje się końcówki tankowania gazu takie same jak w Polsce, jednak gaz tankować należy przy otwartej masce samochodu - wymagają tego litewskie przepisy.

LPG można dostać na stacjach oznakowanych DUJOS (UWAGA! na Litwie nie stosuje się w ogóle znaku LPG). Dystrybutory autogazu są dostępne na większości stacji dużych koncernów paliwowych, takich jak Statoil, Shell, czy British Petroleum, również sieć prywatnych stacji DUJOS jest szeroko rozwinięta.


Austria

Austria jest krajem typowo górskim, w całości leży w Alpach. Posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną, szlaki do turystyki pieszej i rowerowej, co w górskim kraju zapewnia niezapomniane widoki podczas wycieczek. Przywiązuje się tu ogromną uwagę do ochrony przyrody, dlatego miłośnicy wypoczynku na łonie natury na pewno nie będą się tu nudzić. Austria to oczywiście także narciarski raj, pamiętajmy jednak, że przepisy tego kraju zimą wymagają zimowych opon, a czasem łańcuchów na koła.

W Austrii poruszanie się po większości autostrad i dróg szybkiego ruchu, także w mieście, wymaga wykupienia tzw. winiety na określoną liczbę dni. Czasem pobierane są opłaty za przejazd przez niektóre tunele i drogi alpejskie, takie jak Arlbertunnel na zachód od Innsbruck, przełęcz Brenner (Innsbruck - Włochy), czy Timmelsjochstrasse (Imst - Włochy). Autogaz znany jest w tym kraju jako LPG i ta nazwa jest stosowana na stacjach tankowania.

Niestety, sieć stacji tankowania LPG zarówno w dużych aglomeracjach miejskich jak i w miasteczkach nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta.

Włochy

Dzięki rozbudowanej sieci szybkich autostrad, trasa z Polski do Włoch nie jest skomplikowana. Najpopularniejszą trasą z Polski do Włoch jest przejazd przez czeskie Brno - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - Tarvisio - Udine. W Niemczech nie obowiązują opłaty za korzystanie z autostrad, w Austrii jednak trzeba zakupić winiety. Bez dodatkowych opłat można dojechać do Tarvisio na granicy włoskiej. Natomiast we Włoszech ruch na autostradach jest odpłatny.

Włochy to, obok Holandii i Francji kraj, gdzie autogaz traktowany jest jako regularne paliwo do samochodów, a nie jako paliwo alternatywne. Ma to bezpośrednie przełożenie na sieć stacji tankowania LPG, których rozbudowana infrastruktura gwarantuje dostęp do paliwa na terenie całego kraju. Pamiętać jednak należy, że po przekroczeniu granicy austriacko-włoskiej LPG (nazywany tutaj GPL) można zatankować dopiero w Udine (czyli ok. 90 km od granicy).

 

Szwajcaria

Stosowanie autogazu w samochodach nie jest w Szwajcarii niestety powszechne. Istnieją stacje, na których można zatankować GPL - pod taką nazwą autogaz jest tam znany - jednak jest ich stosunkowo niedużo.

Szwajcaria jako cel wypraw turystycznych kojarzy się głównie z białym szaleństwem i rzeczywiście, w tym górzystym kraju znajduje się wiele kurortów narciarskich położonych w stosunkowo niewielkiej odległości od Zurychu. Światową sławę zdobył wiele lat temu Davos położony na południowym wschodzie w pobliżu granicy z Austrią.
Ale to także kraj, który zachwyci amatorów sera - Szwajcarzy produkują wyśmienite sery, nie ustępujące francuskim. Warto zwiedzić też główne miasta - Zurych i Lucernę z ich zabytkami, Berno, gdzie znajduje się dom Einsteina i ogromny ogród botaniczny, a także Genewę - siedzibę ONZ i miasto, w którym znajduje się słynny zegar kwiatowy.

Francja

Francja oferuje tak wiele różnorodnych wrażeń, że jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wybrednego turysty. Jest to bowiem kraj kontrastów i niezapomnianych wrażeń. Alpy, wspaniałe plaże i uroki francuskiej Prowansji, zabytki, jak choćby zamki nad Loarą czy zakamarki Paryża, winnice Szampanii i jedyny w Europie Disneyland - każdy ma tu z czego wybierać to, co mu najbardziej odopowiada.

Stolicą Republiki Francuskiej jest Paryż, który zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi. Godne odwiedzenia w Paryżu są m.in. Luwr, dzielnica Łacińska, Ogrody Luxembourg, Pola Elizejskie i Montmartre. Poza Paryżem można polecić niemal każdy region Dolinę Loary, Bretanię, Normandię, Prowansję, Langwedocję, Alpy, Rivierę Francuską, a także zabytki w Bordeaux, Tuluzie, Lourdes, Chartres, Wersalu, Fontainebleau, Lyonie czy Avignonie.

Francja, obok Włoch, należy do krajów gdzie stosowanie autogazu jest powszechne. Trzech największych dystrybutorów paliw na tym rynku, Primagaz, Autogaz i Totalgaz, ma rozwiniętą strukturę stacji tankowania na terenie całego kraju, dlatego bez obaw możemy podróżować na gazie po tym pięknym kraju. Należy jedynie pamiętać, że we Francji autogaz znany jest pod nazwą GPL.

Niemcy

Sieć stacji autogazu w Niemczech nie jest gęsta, aczkolwiek ich liczba z roku na rok się powiększa. Wybierając się do Niemiec dobrze jest zajrzeć na stronę: http://www.gas-tankstellen.de/index.php, gdzie wymienione są stacje na terenie całych Niemiec. Dzięki niej można wytyczyć sobie nawet bardzo szczegółową trasę jazdy na gazie przez Niemcy.

Warto wiedzieć, że w Niemczech obowiązuje Regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr 115, który ujednolica obowiązujące zasady homologacji dla LPG, czyli takich systemów, które zostały zainstalowane już po pierwszej rejestracji samochodu. Oznacza to po prostu, że w tym kraju na instalacje gazowe montowane w samochodach wystawia się homologacje dla konkretnych rodzin pojazdów, a zamontowane instalacje spełniają normy emisji spalin.

 

Łotwa

Łotwa leży w Europie Wschodniej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Łotwa to najmniejszy kraj w Europie o najniższym wskaźniku demograficznym, a prawie jedna trzecia ludności zamieszkuje w jednym mieście - stolicy Rydze. Oficjalnym językiem urzędowym jest łotewski, chociaż swobodnie dogadamy się tam także po rosyjsku.

LPG nazywa się na Łotwie Saškidrinatas Naftas Gaze, ale na stacjach nazywany jest po prostu „gaz”, chociaż zdarza się też spotkać nazwę Propans - Butans.

Tankowanie LPG na Łotwie nie stanowi problemu, bo liczba stacji autogazu z każdym rokiem powiększa się. Trzeba jednak pamiętać że życie w tym niewielkim kraju koncentruje się wokół Rygi, a co za tym idzie tam jest największe zagęszczenie stacji. Sprzedaż gazu dynamicznie się rozwija, tym bardziej, że liczba montaży samochodowych gazowych instalacji w tym kraju co roku się zwiększa.